ISKRA II: .abeceda [ansambel za novo glasbo]
Petek, 15 November, 2024
Ura: 18:00
LOKACIJA: Koncertna dvorana GŠ Koper
Cena: vstop prost
16:00
Na prvem koncertu bodo poslušalci s pomočjo izvajalcev najprej spoznali osnovne glasbene sestavine (melodija, ritem, harmonija, oblika) ter nekatere izvedbene možnosti (agogika, zvočne možnosti posameznega instrumenta). Predstavljene jim bodo tudi osnove standardnih in nestandardnih načinov notacije. V sklepnem delu koncerta bodo otroci ustvarili lastne kompozicije, ki jih bodo člani ansambla izvedli.
18:00
Na drugem koncertu bo srednješolcem predstavljen izbor kompozicij, ustvarjenih v zadnjih treh letih. Dela so nastala v okviru programov Inštituta .abeceda posebej za nastopajoče glasbenike. Vsak nastop bo uvedla krajša predstavitev moderatorke z vprašanji izvajalcu ali/in skladatelju, sledila pa mu bodo vprašanja poslušalcev o izvedenem delu.
PROGRAM KONCERTA ZA DIJAKE ob 18h:
Maximiliano Soto Mayorga: FRAMED
Urban Megušar, violončelo
Otmar Taber: Ekstaza smrti
Domen Kužnar, viola
Oskar Longyka: Chronometry
Urška Rihtaršič, harfa
Mauricio Valdés San Emeterio, elektronika
Mauricio Valdés San Emeterio: Migrations V.b
Urška Rihtaršič, harfa
Mauricio Valdés San Emeterio, elektronika
Dré A. Hočevar (1987): Opus I. _ composition for infra.norma.meta
Urban Megušar, violončelo
Domen Kužnar, viola
Oba koncerta, ki želita mlajšim poslušalcem na njim dostopen in zanimiv način približati sodobno klasičnoglasbeno prakso, bodo izvedli člani ansambla:
Domen Kužnar, violaUrban Megušar, violončelo
Urška Rihtaršič, harfa
Mauricio Valdés San Emeterio, elektronika
.abeceda [ansambel za novo glasbo] je zasedba mladih profesionalnih glasbenikov, ki od leta 2020 deluje kot stalno izvajalsko telo Inštituta .abeceda. Ansambel, specializiran za izvajanje najnovejše glasbene produkcije, hkrati predstavlja širšo platformo, ki je trdno vpeta v delovanje celotnega inštituta; v tem pogledu ponuja infrastrukturno bazo, ki skladateljem omogoča ustvarjanje in preizkušanje, na končni stopnji pa tudi predstavljanje novih del in projektov.
Domen Kužnar (1998) je slovenski violist in skladatelj. Trenutno opravlja študij viole na Akademiji za Glasbo na Univerzi v Ljubljani pri prof. Maji Rome. V sklopu izmenjave Erazmus+ je študiral na Islandski Univerzi za Umetnost pri profesorjih Þórunn Ósk Marínósdóttir in Svavi Bernharðsdóttir. Je član kvarteta Transposition String Quartet+ in
ansambla .abeceda [ansambel za novo glasbo]. Med drugim so bili njegovi mentorji Nabuko Imao, Emile Cantor, Peter Barszony, Garth Knox, Atar Arad, Vincent Royer, Helfried Fister in Dré A. Hočevar.
Urban Megušar (1997) je violončelist in skladatelj. S svojim radovednim značajem si Urban prizadeva razkriti neskončne možnosti, ki jih ponuja njegov inštrument. Njegovo skladateljsko delo temelji na skladbah za solo violončelo, ki raziskujejo možnosti inštrumenta in spodbujajo ter razvijajo virtuoznost izvajalca. Urban se kot violončelist posveča komorni glasbi in izvajanju nove glasbe. Nastopal je na prizoriščih in festivalih, kot so Berlinska filharmonija, Konzerthaus Berlin, Wien Modern, Glasbeni bienale Zagreb, Seirisches Kammermusik Festival, Festival Ljubljana, Festival Ascoli Piceno, Forum nove glasbe in Festival .abeceda. Kot član Tria Tempestoso je prejemnik nagrade Boris Pergamenschikow za sodobno glasbo 2019 in prejemnik nagrade Dwight & Ursula Mamlok leta 2022. Je ustanovni član Tria Lumi, s katerim so leta 2021 izdali debitantski album Tere Tere. Urban redno sodeluje z živečimi skladatelji in se osredotoča na izvajanje novih skladb za solo violončelo. Po diplomskem študiju na Univerzi za glasbo v Grazu nadaljuje magistrski študij glasbenega izvajanja z individualno koncentracijo na Norveški akademiji za glasbo in magistrski študij komorne glasbe na visoki šoli za glasbo Hanns Eisler v Berlinu. Njegovi mentorji na poti so in so bili Špela Kermelj, Karmen Pečar Koritnik, Julian Arp, Tanja Orning, Dré A. Hočevar, Martin Spangenberg, Klemens Bittmann in Frances-Marie Uitti.
Urška Rihtaršič (1990) je harfistka in muzikologinja, na obeh področjih se zadnja leta ukvarja predvsem s sodobno klasično glasbo. Kot študentka Univerze v Ljubljani je bila prejemnica dveh Prešernovih nagrad; prvo je prejela za izvedbo Concertina za harfo in godala skladatelja Zvonimirja Cigliča, drugo za dvopredmetno diplomsko nalogo iz sociologije kulture in muzikologije z naslovom Med telesom in razumom. Izvajalec klasične glasbe v postmodernizmu. Trenutno je doktorska študentka muzikologije ter sodelavka Inštituta .abeceda, festivala Forum nove glasbe in cikla komorne glasbe Carpe artem. Kot harfistka sodeluje z ansambli za sodobno glasbo, kot so Neofonía, .abeceda [ansambel za novo glasbo], ansambel Foruma nove glasbe, v komornih skupinah in orkestrih Slovenskega komornega glasbenega gledališča ter v različnih zasedbah neodvisne produkcije.
Mauricio Valdés San Emeterio (1976) je improvizator, skladatelj, raziskovalec zvoka in kurator. Dejaven je na različnih umetniških področjih, še zlasti se posveča elektroakustični in eksperimentalni glasbi, kjer kompozicijo prepleta z razvojem programske opreme. Študij kompozicije in tehnologije je zaključil v Mehiki, kot raziskovalec in profesor je deloval v Mehiki in Španiji, kot ustvarjalec pa je reden gost festivalov in ciklov sodobne glasbe po svetu. Od leta 2011 živi in ustvarja v Sloveniji, kjer je nepogrešljivi člen tako institucionalne kot neodvisne produkcije; trenutno je sodelavec laboratorija HEKA (Koper), ki deluje na presečišču znanosti, umetnosti in tehnologije.
Koncerte ansambla .abeceda [ansambel za novo glasbo] sofinancira Ministrstvo za
kulturo Republike Slovenije.